Kontakta oss

För turismverksamheter som är intresserade av att delta i rådgivning via Swedish Welcome-metoden eller som redan har deltagit i rådgivning, kontakta i första hand kontaktpersonen i respektive region för information.

För allmänna frågor kring Swedish Welcome, kontakta Turistrådet Västsverige:
Marie Linde, marie.linde@vastsverige.com

För regioner och samarbetspartners som är intresserade av att jobba med Swedish Welcome, kontakta bolagets styrelse:


Styrelsen för Swedish Welcome AB

Fredrik Lindén, Styrelseordförande

Fredrik är VD för Turistrådet Västsverige AB, utbildad civilekonom och med gedigen erfarenhet av företagsutveckling, både i rollen som konsult och företagsledare samt egenföretagare och anställd. Fredrik har tio år erfarenhet av management konsulting och 15 år inom Sveriges Exportråd, varav 11 år som vice VD.

Epost: fredrik.linden@vastsverige.com
Telefon: +46–31 81 83 08


?Henrik Wester, Styrelseledamot

Henrik är turismchef i region Västmanland, utbildad innovationsvetare och har utvecklat människor med idéer sedan 2001. Till vardags arbetar han med utvecklingen av turistföretag och organisationer i Region Västmanland och är bland annat engagerad i styrelsen för Svenska Ekoturismföreningen och styrgruppen för Västerås Convention Bureau.

Epost: henrik.wester@regionvastmanland.se
Telefon: +46-21 481 82 54


lena_139x209

Leif Wictorén, Styrelseledamot

Leif arbetar som länsturismchef hos Region Blekinge och har under många år
arbetat inom besöksnäringen. Gotland, Kalmar, Småland, Sörmland, Stockholm,
Uppland och Dalarnas län har varit tidigare uppdragsgivare för Leif och uppdragen
har bland annat varit konsult, VD och anställd.

Epost: leif.wictoren@regionblekinge.se
Telefon: +46-703 88 77 77


lena_139x209

Karin Södergren, Styrelseledamot

Karin är regional destinationsutvecklare hos Region Uppsala, utbildad inom Turism- och Resandevetenskapliga programmet på Högskolan Dalarna. Karin har tidigare erfarenhet som kommunal turismchef och drygt 10 år som marknads- och försäljningschef i hotellbranschen.

Epost: karin.sodergren@regionuppsala.se
Telefon: +46-18 617 01 47


Metoden ägs av föreningen Swedish Welcome och får endast utföras i sin helhet av Swedish Welcomes auktoriserade rådgivare.


Styrelsen för Föreningen Swedish Welcome 


Henrik Wester, Region Västmanland, henrik.wester@regionvastmanland.se – Styrelseordförande

Fredrik Lindén, Turistrådet Västsverige, fredrik.linden@vastsverige.com – Styrelseledamot

Leif Wictorén, Region Blekinge leif.wictoren@regionblekinge.se – Styrelseledamot

Karin Södergren, Region Uppsala, karin.sodergren@regionuppsala.se – Styrelseledamot


Övriga regionala kontaktpersoner 


Lena Lejerström, Region Gävleborg, lena.lejerstrom@regiongavleborg.se

Jonas Olsson, Region Halland, jonas.olsson@regionhalland.se

Katarina Rönnbacka Nybäck, Region Örebro län, katarina.ronnbacka-nyback@regionorebrolan.se

Susanne Fredriksson, Region Östergötland (Visit Östergötland), susanne.e.fredriksson@regionostergotland.se

Leif Wictorén, Regionförbundet Blekinge (Visit Blekinge), leif.wictoren@regionblekinge.se

Karin Ekebjär, Regionförbundet i Kalmar län, karin.ekebjar@rfkl.se

Ola L Nilsson, STUA, ola@stua.se

Mia Landin, Visit Värmland, mia.landin@visitvarmland.se

Oskar Wijk, Destination Småland AB, oskar.wijk@destinationsmaland.se